JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI?

Iwona

 

W pierwszej kolejności należy zrozumieć, że rynek gier komputerowych i chęci bycia „on- line” cały czas rośnie w siłę. Warto wiedzieć, że gry komputerowe często skonstruowane są tak aby nie tracić nią zainteresowania.

Należy pamiętać, że świat gier oraz życia on- line działa na nasz układ dopaminowy. Oznacza to, że mamy do czynienia z biochemią człowieka. Co to nam mów? Że nie należy rozpatrywać problemu jedynie w trudności w czyjejś  „woli”, czyli tego, że ktoś „chce lub nie chce”, ale w kontekście związków biochemicznych, które mogą sterować zachowaniem człowieka.

Może to oznaczać, że nawet osoba dorosła, która ma dobrze wykształcony system kontroli może mieć problem z kontrolowaniem swojej obecności w internecie.

Co może być pomocne?

 

 

 

 

  • Przede wszystkim rozmowa na temat tego w co gra, lub co robi w sieci dziecko. Możemy wykazać swoje zainteresowanie różnymi tematami, dopytywać – dlaczego jest to dla dzieci tak ważne?

 

  • Kontrola – ze względu na to, że dziecko nie ma jeszcze wykształconego systemu kontroli lub po prostu nie nabyło pewnych umiejętności, trudno oczekiwać, że będzie w stanie z łatwością przerwać coś, co z biochemicznego punktu widzenia wpływa na jego układ nagrody. Dlatego też – w miarę możliwości – należy ustalić czas na przebywanie w świecie „on-line”, po czym wystosowywać krótkie i jasne komunikaty.

 

 

  • Przede wszystkim znajomość tego, gdzie „przebywają” dzieci – w tym celu powstał świetny portal, na którym można sprawdzać wszystkie informacje na temat gier. Ten portal polecam aby na stałe zagościł w Państwa przeglądarkach, to europejski system kontroli. Warta uwagi jest również zakładka „dla rodzica”.

                                                                                                      !!! -> https://pegi.info/pl

 

Oprócz tego warto poświęcić chwilę na zagranie w dziecko w coś na czym mu zależy a w sytuacji, w której stwierdzimy, że nie jest to odpowiednie – w spokojny sposób o tym porozmawiać.

 

  • Przyroda nie lubi pustki – jeżeli coś „zabieramy” powinniśmy wrzucić w to miejsce coś innego. Oznacza to, że powinniśmy mieć w swoim zanadrzu inne, alternatywne zajęcia.

 

  • Nie taki diabeł straszy – warto pamiętać, że środowisko internetowe jest naturalnym środowiskiem dla dzieci, w przeciwieństwie do osób dorosłych, które jeszcze pamiętają „jak to było bez internetu”. Musimy pamiętać, że krytykowanie oraz negowanie wszystkiego co związane z internetem jest swojego rodzaju atakiem na dziecko. Pamiętajmy, że internet jest równie wartościowym miejscem i daje nam wiele możliwości. Warto odnajdywać ciekawe, internetowe zakątki.

 

              Jednym z nich jest portal: https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/interland , który opracował gry, które jednocześnie poruszają tematykę prewencji w internecie.

 

WKLEJAM RÓWNIEŻ INFO - GRAFIKĘ ZROBIONĄ NA PODSTAWIE WYTYCZNYCH MEN. 

 

 

Odsłony: 1921

Internetowy System Ostrzegania Powiatu Chojnickiego