Independence of Poland – 100th anniversary

Od kilku lat uczniowie wybranych klas trzecich gimnazjum biorą udział w programie innowacyjnym z języka angielskiego. Głównym celem innowacji jest rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów oraz poszerzanie ich wiedzy językowej. Jednym z ważnych elementów programu jest także współudział i przygotowywanie uroczystości szkolnych. Tegoroczna uroczystość – setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – była ku temu doskonałą okazją.

Uczniowie klasy III b i III c, w trakcie zajęć języka angielskiego, obejrzeli kilka projekcji filmowych nawiązujących zarówno do teraźniejszości, jak i historii naszej Ojczyzny, w tym odzyskania przez Polskę niepodległości. Filmy (oczywiście w języku angielskim) pozwoliły zobaczyć nasz kraj oczami przybyszów wywodzących się z różnych rejonów świata i innych kultur. Była to bez wątpienia wyjątkowa lekcja geografii, historii, języka angielskiego oraz świetna odskocznia od prostych form dzisiejszego komunikowania się.

Polacy pokazali w ostatnim czasie, że potrafią czcić święta narodowe na przeróżne sposoby. Nasza grupa gimnazjalistów, przy wsparciu swoich nauczycielek, podjęła się wyzwania „100 słówek na 100 - lecie Odzyskania Niepodległości”. Kategorie były naprawdę różnorodne: historia – w tym patriotyzm, geografia, kultura, tradycje, kuchnia polska, życie codzienne. Każde słowo zostało zapisane w dwóch wersjach – angielskiej i polskiej. Całość stanowi zbiór patriotycznych i narodowych pojęć związanych z naszym krajem. Wszystkie słowa zostały wyeksponowane w sali języka angielskiego.

Nasza aktywność i działania w kolejnych miesiącach będą również nawiązywały do tej jakże ważnej i bliskiej każdemu Polakowi rocznicy.