Dzień Zdrowego Śniadania w klasach 1-2

Corocznie w naszej szkole obchodzony jest Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji 7 i 8 listopada 2018r. zorganizowaliśmy w klasach najmłodszych akcję promującą zdrowe odżywianie.

Dzień Zdrowego Śniadania organizowany jest w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Obchody tego dnia zostały zainicjowane w 2007r., przez ówczesnego komisarza Unii Europejskiej ds. zdrowia Markosa Kyprianou.

Akcję promującą właściwe nawyki żywieniowe rozpoczęliśmy od zajęć, w czasie których uczniowie uświadomili sobie znaczenie śniadania dla funkcjonowania organizmu człowieka. Dowiedzieli się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Odpowiednio zestawiony pierwszy posiłek staje się źródłem energii potrzebnej im na dłuższy czas oraz poprawia samopoczucie. Dzieci, na podstawie piramidy zdrowego żywienia, wymieniały produkty, z których powinno składać się śniadanie. Wykorzystując gazetki reklamowe z produktami spożywczymi, wykonały techniką collage pracę, która była projektem śniadania dla ucznia. Inspiracją do pracy była bajka o królu Łakomczuchu Wielkim, który zmienił swoje złe nawyki żywieniowe. Najważniejszym momentem dnia była jednak dla maluchów możliwość samodzielnego skomponowania kanapek z produktów przyniesionych z domu. Praca ta była niezwykle emocjonująca. Dzieci przygotowywały m.in. kanapki z szynką i żółtym serem. Nie zabrakło też dodatku warzyw: pomidorów, ogórków, papryki , rzodkiewki i szczypiorku. Przed skonsumowaniem pysznych i zdrowych kanapek zostały również omówione wspólnie z dziećmi zasady kulturalnego zachowania się przy stole.

Akcja ta miała uświadomić najmłodszym uczniom, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Ważnym szczególnie dla dzieci, bo dzięki temu zachowają zdrowie i będą miały zapał do nauki i aktywności fizycznej. Codzienne śniadanie pomaga im też dobrze zacząć dzień i daje dobry start w szkolne obowiązki.